Promocje

Brak promowanych produktów w tym momencie.

Information

Producenci

1. Jaki gaz pieprzowy wybrać?

Gazy obronne dzielimy ze względu na  rodzaj substancji drażniącej która może być biologiczna lub chemiczna.

Substancję naturalna (biologiczną) posiadają w swoim składzie gazy pieprzowe, jest nią  OC (oleoresin capsicum) czyli ekstrakt z łupiny ziarna pieprzu, zwany potocznie olejkiem pieprzowym.Substancją czynną tego wyciągu jest kapsaicyna, alkaloid która posiada bardzo silne właściwości drażniące. Sama w sobie jest bezwonna i nie ma indywidualnego smaku, jednak wywołuje u ludzi uczucie pieczenia już w roztworze wodnym 1:100000. Działa na wszystkie błony śluzowe i skórę w jej co wrażliwszych miejscach. Nie wykryto do tej pory stężenia śmiertelnego kapsaicyny nawet w stężeniu, które zapewnia bardzo silne działanie obezwładniające, nie powoduje ona żadnych trwałych uszkodzeń ciała. Gaz pieprzowy daje bardzo dobre efekty w obezwładnianiu napastników odurzonych lub furiatów o wysokim poziomie adrenaliny we krwi. 

Drugą grupą gazów obronnych to produkty chemiczne. Obecnie najpopularniejszym środkiem jest obezwładniającym jest tego typu jest miotacz zawierający CS czyli chlorobenzylidenomakmodwunitryl.. Powoduje on łzawienie oczu, uczucie obecności ciała obcego pod powiekami, kichanie, kaszel, ślinotok, ból skóry. Już bardzo krótkie przebywanie w zasięgu takiego gazu skutkuje pierwszymi objawami. Działa drażniąco w stężeniu od 0,001 mg/dm/min. Stężenie śmiertelne wynosi około 61 mg/ dm/min. Z dostępnych powszechnie miotaczy tego typu nie uzyska się oczywiście dawki śmiertelnej. 

Można również spotkać produkty będące połączeniem obydwu rodzajów środków obezwładniających np. Predator Mix. 

I tu następuje pytanie jaki więc gaz wybrać? Chemiczny czy biologiczny? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na ogół skuteczniejsze są miotacze pieprzowe, szczególnie na osoby będące pod wpływem alkoholu lub narktyków, pod warunkiem jednak, że zawierają odpowiednio wysokie stężenie kapsaicyny. Ostrość olejku OC określa się w jednostkach SHU (Scoville Heat Unit), od nazwiska farmakologa Wilbura Scoville'a, który opracował organoleptyczną metodę badania ostrości OC. Czysta kapsaicyna ma ostrość około 15 milionów SHU. Optymalne parametry gazów przeznaczonych do obezwładniania ludzi to roztwór 10% olejku OC o ostrości 2milionów SHU, np. gaz pieprzowy Hi-Max używany przez polską policję. Dostępne są również gazy pieprzowe o zdecydowanie większej zawartości SHU np. 3 miliony. Przykładem jest gaz pieprzowy Predator. Na rynku można spotkać też produkty o większej ilości SHU, jednakże jest to czysty zabieg marketingowy gdyż zwiększeni ilości SHU powyżej 3 milionów nie powoduje większej skuteczności lub szykości działania gazu pieprzowego, co więcej może nawet ją obniżyć gdyż utrudnia dyspersję cząstek kapsaicyny. 

Gazy obronne możemy również podzielić ze względu na sposób wyrzutu substancji obezwładniającej, Podstawowy podział to chmura np. Predator Ballistic Fog oraz strumień np. Predator Flip Top. Istnieją również gazy w żelu jednak w sytuacji zagrożenia - która zawsze powoduje stres, istnieje zawsze ryzko nie trafienia dokłądnie w twarz, a tylko tam żel zadziała w odpowiedni sposób. Wyobraźmy sobie sytuację w nocy, podczas biegu kiedy używając gazu pieprzowego w żelu nie trafiamy napastnika, lub zasłania się on ręką, powodująć że jeszcze bardziej go rozwścieczymy. Już teraz wiemy dlaczego policja oraz inne służby mundurowe w Polsce i na świecie wybierają gazy obronne w formie strumienia lub mgły. Oczywiście w stytuacji treningowej, w dzień gdy cel się nie porusza, gaz pieprzowy w formie żelu jest skuteczny, jednak w sytuacji zagrożenia jest to problematyczne dlatego nasza firma nie produkuje gazów obronnych w żelu. 

Jako jedyni w Polsce oferujemy również gaz pieprzowy ze światłem - gaz pieprzowy Predator z oświetleniem. Wystarczy podnieść klapkę zabezpieczającą i bardzo silna dioda zapala się automatycznie. Oświtlenie spełnia 2 funkcję - oślepia oraz ułatwia trafienie napastnika w nocy lub w ciemnym pomieszczeniu. 

Jak dobrać odpowiedni gaz obronny?

Jeśli dla bezpieczeństwa własnego lub swoich bliskich myślisz o zakupieniu artykułów do obrony, wiele artykułów militarnych znajdziesz w sklepie HPE. Znajdziesz tu również wszelkie informacje i poradnik doradzający jaki produkt wybrać. Gazy dzielimy ze względu na rodzaj substancji drażniącej, która może być biologiczna lub chemiczna. Popularny gaz pieprzowy posiada substancję naturalną czyli biologiczną, która w swoim składzie zawiera ekstrakt z łupiny ziarna pieprzu, zwany potocznie olejkiem pieprzowym. Druga grupa gazów obronnych to produkty chemiczne, które powodują łzawienie oczu, uczucie obecności ciała obcego pod powiekami, kichanie, kaszel, ślinotok czy ból skóry. Profesjonalny pracownik pomoże dobrać odpowiedni produkt.